Fizjo-terapia z sercem
Terapia z sercem

W swojej pracy zajmuję się fizjoterapią i treningiem. Z moimi pacjentami pracuję indywidualnie oraz grupowo.

Fizjoterapia
Fizjoterapia​

Usługi świadczone w celu rozwijania, utrzymywania i przywracania maksymalnej sprawności pacjentom oraz poprawy ich funkcjonowania przez całe życie.

Fizjoterapia uroginekologiczna
Fizjoterapia uroginekologiczna​

Holistyczna praca nad ciałem, reedukacja postawy ciała, praca nad oddechem, zmiana nawyków i budowanie świadomości własnego ciała.

Zajęcia grupowe
Zajęcia grupowe

Prowadzę zajęcia o charakterze prozdrowotnym, w których stawiam duży nacisk na świadomość własnego ciała.

previous arrow
next arrow

Rehabilitacja w kompleksowej terapii stopy.

Na co dzień ich nie zauważamy, często o nich zapominamy i o nie nie dbamy, ale gdyby ich nie było, na pewno byśmy to odczuli. Nasze stopy, czyli ogólnie dostępny środek lokomocji. Zaburzenia pracy stopy rzutują negatywnie na cały organizm. Większość naszego życia spędzamy przemieszczając się na naszych stopach, dlatego tak ważne jest, aby dbać o nie kompleksowo. Dobrze dobrane obuwie, pielęgnacja, to tylko część tego, co możemy zrobić dla swoich stóp.

Dysfunkcji, z którymi możemy się spotkać w obrębie dolnej części naszych nóg jest wiele. Płaskostopie, haluksy, palce młotkowe, odciski, ostrogi piętowe, zapalenia rozścięgna podeszwowego to problemy, które dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych. U dzieci można naprawdę dużo zrobić i tak zniwelować dysfunkcję, że problem przestaje istnieć. U dorosłych jest trochę trudniej, ale nie znaczy to, że nie trzeba próbować.

Dlaczego rehabilitacja stopy jest ważna. Stopy przenoszą wszystkie obciążenia, generowane podczas chodu. To od ich właściwego ustawienia i obciążania zależna jest prawidłowa postawa ciała, praca układu motorycznego, priopriocepcja, czyli czucie głębokie stawów, a nawet praca mięśni dna miednicy.

Rehabilitacja stopy polega na nauce odpowiedniego jej obciążania, w taki sposób, aby punkty podparcia były równomiernie dociskane i warunkowały prawidłowe ustawienie wyżej położonych stawów. W stopie wyróżniamy trzy punkty podparcia (głowa I kości śródstopia, głowa V kości śródstopia i pięta). Wszystkie trzy powinny być obciążane w taki sam sposób. Nierzadko jednak zdarza się, że któryś z tych punktów jest pomijany. Rzutuje to na ustawienie stawów kolanowych w lekkiej rotacji zewnętrznej bądź wewnętrznej. Czy podczas ćwiczeń np. robienia przysiadów boli cię przyśrodkowa część stawu kolanowego, a w kolanie nie ma zmian? Można byłoby się tu zastanowić czy to złe obciążanie stopy nie jest przyczyną tych dolegliwości. Rozluźnienie jest to kolejny element rehabilitacji stopy. Automasaż powięziowy z wykorzystaniem wałków, piłeczek daje świetne efekty terapii. Stopa po automasażu lepiej się ustawia, jest bardziej elastyczna, wykazuje lepszy kontakt z podłożem, zwiększają się także zakresy ruchu zgięcia i wyprostu w stawie skokowym. Oprócz rozścięgna podeszwowego należy rozluźnić także mięśnie łydki, mięsień brzuchaty i płaszczkowaty. Nadmierne napięcie mięśnia płaszczkowatego może dawać pseudo ostrogę piętową, czyli ból zlokalizowany w okolicy pięty, a wynikający z napiętego mięśnia , a nie zmian w układzie kostnym.

Ćwiczenia na czucie głębokie stopy, mobizacja stawów śródstopia, pracę na mięśniach głębokich stopy to kolejne elementy, których nie może zabraknąć w kompleksowej terapii stopy. Precyzyjne ćwiczenia drobnych mięśni stóp są trudne dla większości pacjentów, ale systematyczne ich wykonywanie daje dobre efekty terapii.

Bardzo duże znaczenie wspomagające w rehabilitacji stopy ma także kinesiology taping. Jego zastosowanie np. przy haluksach mechanicznie będzie korygowało koślawe ustawienie palucha. Jest to dużo wygodniejsze niż aparaty stosowane przy tym problemie. Tapy nie przeszkadzają w noszeniu obuwia, mogą być zatem stosowane na co dzień bez żadnych przeszkód.

Stopy służą do lokomocji. Podczas chodzenia powinniśmy także zwracać uwagę na to jak je wykorzystujemy. Stopa powinna być elastyczna i podczas chodzenia przetaczana od pięty , przez śródstopie, do palców. Przetaczanie stopy to element, którego nie można pominąć przy kompleksowej terapii stopy.